منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

رشد 122 درصدی فروش صنایع دستی و 10 درصدی مسافران نوروزی استان کرمانشاه

photo-shahreman-0111d

 

1395/01/22

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه خبر داد:

رشد 122 درصدی فروش صنایع دستی و 10 درصدی مسافران نوروزی استان کرمانشاه

نزدیک به دو میلیون نفری که در نوروز 95 به کرمانشاه سفر کردند در بازدید از نمایشگاه های صنایع دستی بهاره رقمی معادل با 30 میلیارد ریال خرید کردند که با توجه به این که فروش در سال گذشته 13.5 میلیارد بوده است این عدد با رشد چشمگیر 122 درصدی همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، نوروز 95 با همه جذابیت ها، زیبایی ها و شیرینی هایش به پایان رسید و مسافران نوروزی با اتمام تعطیلات راه خانه در پیش گرفتند و زندگی در مسیر عادی شدن قرار گرفت و میلیونها مسافر نوروزی در ساسر کشور با خدماتی که توسط چندصد هزار نوروزبانی به آنها ارایه شد با یک رضایتمندی نسبی به خانه های خود باز گشتند. اما نباید فراموش کرد برای ساماندهی این سیل عظیم از مسافران نوروزی به گوشه گوشه این سرزمین کهن نفرات بیشماری چه در بخش حاکمیتی و چه مردمی نزدیک به 20 روز با جان و دل زحمت کشیدند و در باد و باران و سرما و گرما در تمام ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به هموطنان خود بودند تا خاطرات خوشی را رقم بزنند. در استان کرمانشاه نیز پرسنل 40 دستگاه خدمات رسان عضو ستاد خدمات سفر استان در کنار مردم تلاش کردند تا روزهای بیاد ماندنی را برای نزدیک به دو میلیون مسافر نوروزی امسال رقم بزنند. در گفتگویی با مهندس اصغر رشنو سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه و دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان دست آوردهای این اداره کل را در نوروز 95 مورد بررسی قرار دادیم که شرح مختصری از آن در ذیل می آید.

آمادگی استان برای استقبال از مسافران نوروزی

مهندس رشنو با اعلام اینکه ابتدای بهمن ماه سکان هدایت میراث فرهنگی استان را به دست گرفته است، گفت: در زمان انتصاب بنده به عنوان سرپرست اداره کل با توجه به اینکه تنها دو ماه تا پایان سال باقی مانده بود به سرعت برنامه های ستاد خدمات سفر استان را به عنوان مهمترین اولویت کاری خود در دستور کار قرار دادیم و با برگزاری جلسات متعدد و فشرده درون سازمانی و برگزاری دو جلسه ستاد خدمات سفر استان آماده استقبال از مسافران نوروزی شدیم.

وی افزود: هماهنگی و صدور احکام و ارسال وظایف تمامی دستگاه های عضو ستاد، آماده سازی موزه ها و محوطه های تاریخی استان، چاپ نقشه و  بروشورمورد نیاز، تشدید نظارت ها بر هتل ها، مهمان پذیرها و سایر مراکز خدمات رفاهی بین راهی، ساماندهی ستاد اسکان و کمیته های ده گانه عضو ستاد خدمات سفر استان، مشخص نمودن شیفت های کاری، هماهنگی راهنماهای گردشگری و برگزاری مانور ستاد اجرایی خدمات سفر استان و … از جمله مواردی بود که با سرعت پیگیری شد تا همه دستگاه ها با هماهنگی بیشتری به استقبال نوروز بروند.

وی گفت: خوشبختانه با اقداماتی که انجام گرفت و همدلی سایر دستگاه ها خیلی زود و فراتر از انتظار ما هماهنگی ها انجام گرفت و با انسجام بسیار مناسبی به استقبال مهمانان نوروزی رفتیم.

دبیر اجرایی خدمات سفر استان در خصوص معرفی جاذبه های گردشگری استان پیش از ایام نوروز نیز تصریح کرد: خوشبختانه با وجود زمان کم اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت تا در حد توان استان شناخته شود.

مهندس رشنو افزود: استفاده از ظرفیت های صدا و سیما به ویژه پخش گزارش های خبری، خبرگزاری ها و سایر رسانه ها و استفاده از ظرفیت ها فضای مجازی و همچنین اعزام گروه حرکات موزون ( هلپرکی) به شهر تهران و اجرای برنامه در مسیر راهپیمایی 22 بهمن و توزیع بیش از 20 هزار قلم کالای فرهنگی استان در میان راه پیمایان و حضور پر رنگ در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران و توزیع بیش از 50 هزار نقشه، بروشور، دی وی دی و کتابچه معرفی استان در میان بازدید کنندگان از جمله مواردی بود که انجام گرفت.

 وی افزود:  همچنین برای اولین بار در اقدامی ابتکاری بیش از 50 هزار دعوت نامه به صورت پیامک صوتی از طریق خطوط تلفن همراه برای تعدادی از استان های کشور ارسال گردید.

وی خاطرنشان کرد: طراحی و چاپ و توزیع 80 هزار نقشه معرفی استان و 50 هزار بروشور معرفی جاذبه های استان برای ایام نوروز از دیگر برنامه های این اداره کل بوده است.

برگزاری تور رایگان کرمانشاه گردی با همکاری سازمان تاکسیرانی، هماهنگی جهت حضور 100 راهنمای مطلع در محوطه ها و اماکن تاریخی – فرهنگی، استقبال و خوش آمدگویی به اولین مسافران ورودی به استاندر محل فرودگاه در اولین پرواز، اجرای موسیقی و حرکات موزون محلی در اماکن گردشگری استان و اجرای طرح ابتکاری بیمه گردشگران و مسافران نوروزی به منظور آسودگی خاطر بیشتر ایشان در تعطیلات نوروزی در نقاط پر جاذبه استان و … از دیگر اقدامات این اداره کل در ایام نوروز بوده است.

رشد 10 درصدی مسافران نوروزی

 دبیر اجرای ستاد خدمات سفر استان کرمانشاه با بیان اینکه خوشبختانه زحمات اداره کل میراث فرهنگی و سایر اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر در این ایام بسیار تاثیر گذار بود و ما شاهد حضور نزدیک به دو میلیون مسافر نوروزی در استان بودیم که علی رغم اینکه شاهد بارش هایی نیز در استان بودیم اما خوشبختانه آمارها رشدی 10 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می داد.

وی با بیان اینکه بخش عمده مسافران نوروزی با توجه به تعطیلات زیاد در دور اول سفرها به کرمانشاه سفر کردند، گفت: از ابتدای دور دوم سفرها شاهد بارش هایی در استان بودیم که چند روزی آمار ورودی به استان را کاهش داد اما خوشبختانه در چند روز آخر تعطیلات شاهد حضور کم نظیر مسافران در استان بودیم و محوطه های استان مملو از گردشگر بودند.

بهار صنایع دستی استان 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، با اعلام اینکه استقبال مردم از کالاهای صنایع دستی و سیاه چادرها بسیار بی نظیر بود، تصریح کرد: هماهنگی و اقدام جهت برگزاری منظم نمایشگاه های صنایع دستی و سوغات به تعداد 243 غرفه در 14 شهرستان استان و  برپایی 124 سیاه چادر عشایری در سطح استان جهت آشنایی گردشگران با آداب و رسوم زندگی عشایری و عرضه غذا ها،آش ها و شیرینی های محلی استان از جمله اقداماتی بود که سازماندهی آن با یک کار گسترده توسط همکاران ما در معاونت صنایع دستی استان شکل گرفت.

وی گفت: افتتاح دو نمایشگاه بزرگ صنایع دستی در تاق بستان و سایت جهانی بیستون با بیش از 150 غرفه و 15 تخته سیاه چادر با فرمی جدید که به گفته اکثر صنعت گران به شکل بسیار مناسب تری نسبت به سال های گذشته برگزار شد، از جمله اقدامات بسیار مناسبی بود که در این ایام شکل گرفت.

وی با بیان اینکه آمار بازدیدکنندگان از نمایشگاه صنایع دستی و سوغات استان کرمانشاه نسبت به سال گذشته رشد 26 درصدی داشته است ، تصریح کرد: در این نمایشگاه ها رقمی معادل با 30 میلیارد ریال فروش داشته اند که با توجه به این که فروش در سال گذشته 13.5 میلیارد بوده است با رشد چشمگیر 122 درصدی همراه شده است.

مهندس رشنو نوروز امسال را بهار صنعت گران استان توصیف کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به استقبال کم نظیری که از کالاهای صنایع دستی استان صورت گرفت صنعت گران ما توانستند سود مناسبی را کسب کنند و این مساله می تواند به آینده صنایع دستی استان کمک شایانی بکند.

وی اظهار داشت: خوشختانه امسال تقاضاهای بسیاری در سراسر استان برای برپایی سیاه چادرهای عشایری به سمت اداره کل سرازیر شد و بیش از دو برابر سال گذشته در استان سیاه چادر برپا شد، برای مثال در شهرستان گیلان غرب 56 سیاه چادر عشایری در ایم نوروز اقدام به خدمات دهی به مهمانان نوروزی نمودند که در نوع خود کم نظیر است.

استقبال گردشگران از تورهای روستا گردی

دبیر اجرایی خدمات سفر استان کرمانشاه، در ادامه پیرامون حضور گسترده گردشگران نوروزی در روستاهای هدف گردشگری استان گفت: در نوروز امسال اتفاق بسیار خوشایندی که شکل گرفت با حرکت بسیار مناسب مردم، تعدادی از روستاهای استان به ویژه منطقه اورامانات برای پذیرایی از مهمانان نوروزی برپایی تورهای روستا گردی و طبیعت گردی را با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی و همکاری برخی از آژانس های خدمات مسافرتی استان برگزار کردند که خوشبختانه با استقبال بیش از حد تصور مسافران نوروزی همراه شد.

وی افزود: برای مثال روستاهای ساتیاری و زردویی در بخش باینگان با برگزاری جشن ها و مراسمات سنتی و شاد در ایام نوروز پذیرای هزاران گردشگر بودند. حضور نزدیک به 12 هزار گردشگر نوروزی در روستای زردویی و فروش 50 میلیون تومانی تولیدات صنایع دستی این روستا خود نوید بخش آینده ای بسیار روشن برای اقتصاد گردشگری روستایی استان است.

تشدید اقدامات نظارتی و بازدید ها

مهندس رشنو در ادامه اظهار داشت: به منظور رفاه هرچه بیشتر مسافران نورزی و ارائه خدمات مناسب به آن ها بازدید های نظارتی با جدیت بیشتری دنبال شد و در مجموع همکاران ما با همراهی سایر دستگاه هاً 1772 فقره بازدید نظارتی را در طول ایام تعطیلات نوروز انجام دادند که در مجموع رشدی حدود 20 درصد نسبت به سال گذشته داشته است.

وی تصریح کرد: در این ایام تعداد 42 تذکر، 15اخطار ، 2 تشویق ، 3 مورد تعطیلی توسط تیم های نظارتی استان انجام گرفته است.

وی تاکید کرد: علاوه بر بازدید های نظارتی معاونین و مسئولین اداره کل نیز در این ایام از همه شهرستان های استان بازدید نمودند و علاوه بر تمامی این موارد به شخصه در این ایام از تمامی شهرستان ها و مراکز گردشگری استان بازدید نموده و از نزدیک در جریان روند خدمات رسانی به مهمانان نوروزی قرار گرفته و مشکلات و نواقص موجود را در حد توان رفع نمودیم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در خاتمه عنوان کرد: به عنوان دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان از زحمات و تلاش های همه دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر استان و همکاران خود در اداره کل میراث فرهنگی صمیمانه قدردانی می کنم که در این ایام با همه توان در خدمت مسافران نوروزی بودند تا با خاطره ای خوش از استان کرمانشاه بروند.