منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

شاهنامه ‌کردی بخشی از هویت مردم دیار سنگ و آب است

39992

1395/01/16

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: شاهنامه‌کردی و شاهنامه خوانی کردی بخشی از هویت مردم دیار سنگ و آب است که باید در زنده نگه‌داشتن این آیین کهن تلاش کرد.

اصغر رشنو در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در این باره اظهارکرد: شاهنامه کردی در واقع توسط الماس خان کندوله‌ای که جزو ارتش نادرشاه بوده نوشته شده، اما به دلایلی نوشته‌های او پراکنده شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در طول یکی دو سال اخیر با پیگیری‌ کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، نسبت به گردآوری و چاپ مجدد شاهنامه کردی اقدام شد.

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: تاکنون سه جلد 1500 صفحه‌ای از شاهنامه کردی به زبانهای کردی، هورامی و لکی گردآوری شده و جلد چهارم که در واقع چکیده کل کتاب شاهنامه کردی است، بزودی به چاپ خواهد رسید.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: تجزیه و تحلیل‌های به عمل آمده از شاهنامه کردی نشان می‌دهد که این کتاب در واقع نشات گرفته از شاهنامه فردوسی است، اما در شاهنامه کردی یکسری داستانهایی همچون داستان بهرام گل‌اندام وجود دارد که مشابه آن در شاهنامه فردوسی دیده نمی‌شود.

رشنو همچنین با تاکید بر اینکه حفظ میراث ناملموس از اولویت‌های میراث فرهنگی استان کرمانشاه است، گفت: شاهنامه کردی بخشی از هویت و پیشینه فرهنگی مردم این دیار است که نباید اجازه دهیم به فراموشی سپرده شود.

 در نخستین همایش ملی شاهنامه‌خوانی که با حضور شاهنامه خوانان برتر کشور در سایت تاریخی کوه خواجه در سیستان برگزار شد، از  اصغر رشنو سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه به دلیل حمایت از شاهنامه خوانی کردی و توجه به گردآوری و تالیف شاهنامه‌کردی تجلیل شد

همچنین در این همایش کاک مراد خدایی آخرین بازمانده شاهنامه خوان کرد، به اجرای برنامه شاهنامه خوانی کردی پرداخت.