منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

مردم استان انتظار دارند راه‌آهن کرمانشاه امسال افتتاح شود

40329

1395/01/31

استاندار کرمانشاه گفت: مردم استان انتظار دارند پروژه راه آهن غرب کشور تا کرمانشاه در سال جاری افتتاح شود که عملیاتی شدن آن نیازمند تخصیص اعتبارات لازم است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در نشست فعالین اقتصادی و مدیران اجرایی استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزرای نیرو و صنعت، معدن و تجارت، عصر دوشنبه 30 فروردین در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه استان در یک شرایط بیم و امید قرار دارد، گفت: برخی شاخص های توسعه استان نوعی نگرانی ایجاد می‌کند، اما در مقابل ظرفیت‌های استان و اقدامات خوبی که شروع شده امیدواری در ما ایجاد کرده است.

وی از بیکاری بعنوان مشکل اول استان یاد کرد و با بیان اینکه دغدغه اولم موضوع بیکاری است، گفت: نگاهی به آمار بیکاری استان از سال 1376 تاکنون نشان می‌دهد بجز سالهای 82 و 83 که به ترتیب رتبه 19 و 12 بلحاظ نرخ بیکاری در کشور را داشته‌ایم، در مابقی سالها همواره جزو بدترین استانها از لحاظ این شاخص بوده‌ایم.

رازانی افزود: سال گذشته نیز با نرخ بیکاری 18.6 درصد دومین استان بیکار کشور بودیم.

استاندار کرمانشاه اظهار کرد: سال 1392سرانه تولید ناخالص داخلی کشور 130 میلیون ریال و در استان کرمانشاه 86 میلیون ریال بود و از این لحاظ رتبه 23 را در کشور داشتیم.

وی افزود: از لحاظ تعداد کارگاه‌های بالای 10 نفر شاغل نیز تنها یک و یک دهم درصد مجموع این کارگاه ها در استان کرمانشاه هستند، در حالیکه 2.5 درصد جمعیت کشور را داریم.

وی تصریح کرد: بر اساس میانگین کشور باید 340 هزار بیمه شده اصلی تامین اجتماعی در استان داشته باشیم که تنها 246 هزار بیمه شده داریم.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: این آمار از وضعیت نامناسب شاخص های توسعه استان در حالیست که کرمانشاه استان مستعدی در برخی حوزه‌‌ها است.

وی بخش کشاورزی را از حوزه هایی دانست که استان ظرفیت قابل توجهی در آن دارد و گفت: استان کرمانشاه 900 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که 200 هزار هکتار آن آبی است. همچنین این استان آب فراوانی دارد و میانگین بارش های استان دو برابر متوسط کشور است.

وی با بیان اینکه پروژه های آبی گسترده ای در این استان انجام شده، گفت: 15 سد در استان اجرا شده که تاکنون هشت سد آن به بهره برداری رسیده است. طرح عظیم گرمسیری نیز که شاید بزرگترین پروژه اقتصادی کشور باشد با چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری در حال اجراست که عمده ثمره اش مربوط به استان کرمانشاه است.

رازانی افزود: با اجرای طرح گرمسیری 70 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستانهای غربی استان آبی خواهد شد.

استاندار کرمانشاه تجارت را از دیگر بخش های دارای ظرفیت استان معرفی کرد و گفت: کرمانشاه 370 کیلومتر مرز مشترک با دو بخش عربی و کردی عراق دارد و 50 درصد صادرات ایران به عراق از مرزهای این استان انجام می‌شود.

وی حوزه گردشگری را دیگر حوزه‌ای دانست که کرمانشاه در آن دارای ظرفیت مناسبی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در کرمانشاه شرایط برای ایفای نقش در حوزه اقتصاد مقاومتی مهیاست، گفت: برای عملیاتی کردن این موضوع به پیش شرط هایی نیاز است و در صورت تامین این پیش شرط‌ها کرمانشاه می تواند جهشی به سمت توسعه داشته باشد و به استانی تبدیل شود که حتی شاخص‌های توسعه کشور را نیز متحول کند.

وی با اشاره به برخی خواست ها و انتظارات استان، گفت: راه آهن غرب کشور یک مسیر استراتژیک برای صادرات و واردات کشور فراهم می‌کند. از سوی دیگر مردم استان انتظار دارند راه آهن تا کرمانشاه در سال 1395 افتتاح شود که تحقق آن بجز اعتباری مختصر، مشکل فنی ندارد.

رازانی افزود: برای ادامه این پروژه تا خسروی نیز انتظار داریم اجرای آن سرعت بگیرد.

وی احداث منطقه آزاد قصرشیرین را از دیگر خواست ها عنوان کرد و با بیان اینکه این منطقه توجیه بسیار بالایی دارد، گفت: انتظار داریم مرحله تصویب این منطقه در دولت طی شود و در لیست مناطق آزادی قرار گیرد که در انتظار تصویب مجلس هستند.

وی تسریع در احداث پالایشگاه آناهیتا و کارخانه خودروسازی که از مصوبات سفر مقام معظم رهبری هستند را از دیگر درخواست‌های استان عنوان کرد.

استاندار کرمانشاه افزود: در خصوص سامانه گرمسیری نیز انتظار داریم دغدغه ما در خصوص سهمیه آب اختصاصی به استان بطور کامل رفع شود و بخشی از آب آن به داخل استان بیاید و وارد قره‌سو شود.

رازانی ادامه داد: پروژه های زیادی خصوصا در بخش کشاورزی داریم که انتظار داریم برای اجرایی کردن آنها منابع بانکی به استان اختصاص یابد.