منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

کرمانشاه در توسعه صادرات کشور نقش کلیدی دارد

IMAGE635603606902296409
1395/01/31
معاون اول رئیس جمهوری در کرمانشاه:

کرمانشاه باید از توسعه نیافتگی خارج شود

معاون اول رییس جمهور با حضور در استان کرمانشاه سد دایک گیلان غرب و سد تنگ حمام سرپل ذهاب را افتتاح کرد.

به گزارش کردپرس، اسحاق جهانگیری صبح امروز در فرودگاه کرمانشاه در جمع خبرنگاران،با اشاره به اینکه امسال، سال اقتصادی مهمی برای کشور است، افزود: در این راستا برای مجموعه کارهای اقتصادی برنامه ریزی شده که مهمترین آن راه اندازی تولید داخلی، توسعه صادرات و تولید واحدهای نیمه تمام است.
وی اظهار داشت: تولید داخلی در حال رکود تورمی در سال های گذشته آسیب زیادی دید و از همین جا اعلام می کنم که تمام مالکین طرح های راکد موظف به پیگیری راه اندازی مجدد طرح های خود هستند زیرا اولویت دولت راه اندازی واحدهای راکد و غیرفعال است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه استان کرمانشاه از جهات مختلفی برای کشور مهم و حائز اهمیت است و یکی از استان های مهم مرزی کشور محسوب می شود که می تواند در توسعه صادرات نقش کلیدی ایفا نماید و امسال می تواند بدرخشد، تصریح داشت: طی برنامه ریزی های صورت گرفته،مقرر شده که موانع پیش روی استان کرمانشاه در زمینه تولید مشخص و مورد بررسی قرار گیرد.
وی در پایان یادآور شد: امسال طرح های مهمی در زمینه آب راه آهن، نفت، نیرو و کشاورزی اولویت بندی شده که مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

افتتاح سد دایک
 دکتر اسحاق جهانگیری صبح روز دوشنبه در جریان این سفر  با حضور در منطقه گیلان غرب ضمن افتتاح سد دایک این منطقه با توضیحات وزیر نیرو و مسئولین پروژه در جریان جزئیات فنی این سد و شبکه آبیاری دشت گیلان غرب قرار گرفت.
برای ساخت سد دایک گیلان غرب بیش از 300 میلیارد ریال هزینه شده و هدف از احداث این سد نیز تامین آب شرب و کشاورزی منطقه گیلان غرب است.
حجم سد مخزنی گیلان غرب 6 میلیون متر مکعب است که عملیات اجرایی احداث آن از سال 84 آغاز شده بود.

سد تنگ حمام افتتاح شد

همچنین در ادامه این سفر، سد مخزنی تنگ حمام (شهدای گمنام) نیز افتتاح شد.جهانگیری در جریان سفر به استان کرمانشاه با حضور در روستای تنگ حمام در نزدیکی شهر سرپل ذهاب، سد مخزنی تنگ حمام را افتتاح و از تاسیسات آن بازدید کرد.سد مخزنی تنگ حمام (شهدای گمنام) از نوع خاکی سنگریزه ای با هسته رسی است که بر روی رودخانه قوره تو احداث شده استطول تاج سد 437 متر، عرض تاج 8 متر و ارتفاع سد از پی 60 متر است.حجم مخزن سد تنگ حمام 69 میلیون مترمکعب است.تامین آب کشاورزی در سطح 3200 هکتار، تامین آب صنعت به میزان 2 میلیون مترمکعب در سال، توسعه صنعت آبزی پروری، توسعه صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال مولد و بهبود وضعیت اقتصادی مردم منطقه از جمله اهداف احداث سد تنگ حمام است.

کرمانشاه باید از توسعه نیافتگی خارج شود
اسحاق جهانگیری در مراسم  افتتاح سد مخزنی تنگ حمام قصرشیرین با اشاره به اینکه استان کرمانشاه باید از عنوان توسعه نیافتگی خارج شود، اظهار داشت: این استان دارای پتانسیل های بسیار مناسب کشاورزی است که می تواند محور توسعه استان قرار گیرد.
وی افزود: باید منابع مناسب با توسعه خود را جذب و برنامه های متناسب با آن داشته باشیم.
معاون رئیس جمهور از دریافت مجوز جذب 8 هزار میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با اجازه رهبری خبر داد و تصریح نمود: این اعتبار در راستای توسعه استان های مرزی  که بخشی از طرحهای آن در کرمانشاه می باشد به کار گرفته خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بیش از 7 یا 8 هزار میلیارد دلار در سال 95 توسط وزارت نیرو در جهت انجام طرح های بزرگ اختصاص یافته است.
وی اضافه نمود: این طرح ها کارگاه بزرگی را در 3 استان غربی ایجاد کرده که امیدواریم این اقدامات بخشی از بزرگواری ها و رشادت های این مردم را جبران کند.
جهانگیری سد دایک و تنگ حمام را از جمله سدهای مهم در جهت توسعه کشاورزی منطقه دانست و بیان داشت: انجام کارها و طرح های بزرگ در شهرستان های قصرشیرین و گیلانغرب در مقابل رشادت ها و ایثارگرهای آنان در زمان جنگ تحمیلی ناچیز است.
وی از برداشت بی رویه آب زیرزمینی در کشور انتقاد کرد و گفت: برداشت بیش از حد معمول و بی رویه آبهای زیرزمینی در کشور زمینه تبدیل دشتهای حاصلخیز را به زمین هایی خشک فراهم میکند.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: وزارت نیرو امسال در برنامه های خود افتتاح 14 سد مخرنی و احداث بیش از 55 هزار شبکه آبیاری را در نظر دارد.
وی تاکید کرد: شهدای گرانقدر ما خون خود را برای سربلندی وطن فدا کردندو امروز ما نباید از نام این عزیزان برای مقاصد سیاسی استفاده کنیم.
جهانگیری در پایان با بیان اینکه در زمان ساخت سد پیکر دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس در این مکان کشف شد از نامگذاری این سد به نام شهدا خبر داد.