منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

اگر “ریزگردها” قابل کنترل نیست، حداقل با مردم همدردی کنند

41626

1395/04/02

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه معتقد است، اگر نمی‌توان کاری برای مهار ریزگردها انجام داد، حداقل مسئولین و دولت می‌توانند با مردم همدردی کنند، نه اینکه بگویند کاری قابل انجام نیست و مردم باید با این مشکل کنار بیایند.

حجت‌الاسلام سید جواد حسینی‌کیا در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به معضل ریزگردها که استان‌های غربی و مرزی کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده، اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود معضل ریزگردها قابل حل نیست تا حدودی صحت دارد.
وی با بیان اینکه بخشی از ریزگردهایی که بلند می‌شود از مناطقی است که تحت کنترل دولت عراق نیست و در تصرف داعش است، ادامه داد: عملا در این نقاط نمی‌توان کاری از پیش برد.
نماینده شهرستان سنقر و کلیایی با بیان اینکه نیمی از گرد و غبار از چنین مناطقی بلند می‌شود و قابل کنترل نیست، افزود: اما نیمه دیگر آن را می‌توان با همکاری مجامع بین‌المللی و عراق مدیریت کرد.
حسینی‌کیا یادآور شد: از سوی دیگر اگر کاری هم در بعد اجرایی و عملی قابل انجام نباشد حداقل می‌توان با مردم همدردی کرد و اینکه بگوییم معضل ریزگردها قابل کنترل نیست و مردم باید با آن کنار بیایند، درست نیست.
به گفته این نماینده مجلس، می‌توان با برخی اقدامات که از عهده مسئولین خارج نیست با مردم همدردی کرد. برای مثال سهم مالیات اصناف و صنایعی که در استان‌های درگیر ریزگردها قرار دارند، کمتر شود.
وی خاطرنشان کرد: در روزهایی که گرد و غبار داریم هم بازار راکد است و هم چرخه صنعت نمی‌چرخد و می‌توان برای کاهش مشکلات مردمی که مدام با ریزگردها مواجهند حداقل سهم مالیات آنها را کم کرد.
حسینی کیا درمان رایگان بیماران مرتبط با گرد و غبار خصوصا بیماران قبلی و ریوی و همچنین توزیع رایگان ماسک مناسب بین مردم را از دیگر اقداماتی دانست که می‌تواند از سوی دولت برای همدردی با مردم درگیر گرد و غبار صورت گیرد.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از اینکه تاکنون هیچکدام از این اقدامات صورت نگرفته گلایه کرد.
وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که از سوی مجمع نمایندگان استان کرمانشاه برای گوشزد کردن معضل ریزگردها صورت گرفته، تصریح کرد: مجمع نمایندگان استان نامه‌ای به آقای لاریجانی رئیس مجلس تقدیم کردند که در آن به ریزگردها اعتراض شده بود و دکتر لاریجانی هم در نطق خود این اعتراض را منعکس کرد.
حسینی‌کیا بیان کرد: همچنین هشت نماینده استان موضوع طرح سوال از رئیس جمهور، رئیس سازمان محیط زیست و سایر بخش‌های مربوط را مطرح کردند که باید به آن پاسخ داده شود.