منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

باشگاه‌‌هاي پرورش اندام به همه ورزشها آسيب مي‌زنند

photo-shahreman-No 9-19

عبدالله مرادي ،وحيد خاکپور-سرويس ورزشي

مجتبي جوهري مديرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه  در بازديداز دفتر هفته‌نامه«شهرمن»  به سؤالات خبرنگار سرويس ورزش اين نشريه پاسخ گفت.

مجتبي جوهري در خصوص نظارت بر باشگاه‌هاي بدنسازي گفت: مکمل‌هاي تقلبي و تجويز غيراصولي در اين باشگاه‌ها بيشترين آسيب‌ را به ورزش وارد کرده است .

وي بخش اعظمي از مکمل‌هاي غذايي و داروهاي نيروزاي موجود در بازار ايران را قاچاق وغير استاندارد دانست و بيان داشت : از 400 باشگاه که در استان فعاليت دارند ، 100 باشگاه غير مجاز مي‌باشد که براي مبارزه با اين پديده کار را به صورت زير بنايي آغاز کرده و در اين امر يکي از استانهاي پيشرو مي‌باشيم . مدير کل ورزش و جوانان کرمانشاه با اشاره به انتخاب يکي از قهرمانان رشته پرورش اندام به عنوان رييس  اين هيئت گفت :  با همکاري هيئت سختگيري‌هايي را به صورت پلکاني و مرحله به مرحله آغاز کرده ايم اما به خاطر نبود تفکر علمي در اين قضيه ، پيش بيني مي کنم در ادامه با مشکل روبرو شويم .

وي افزود: پس از تلاش هاي فراوان مسئول آموزش هيئت، دو کلاس مربيگري تشکيل شد که 120 نفر در آن شرکت کردند و در پايان تنها  60 نفر با ارفاق قبول شدند . قابل توجه اينکه در ميان پذيرفته نشدگان مربي هايي با سابقه 20 سال حضور داشتند.

وي با اشاره به توزيع کالاهاي قاچاق وارداتي غير استاندارد در برخي از باشگاه‌ها ، آموزش اصولي مربيان، آموزش ورزشکاران و نظارت دقيق بر باشگاه‌ها توسط اتحاديه باشگاه‌هاي استان را از اقدامات پيشگيرانه در باشگاه‌هاي پرورش‌اندام عنوان کرد و اظهار داشت : مشخصات باشگاه‌ها و مديران آنها در حال ثبت در سيستم کشوري است که تاکنون 294 باشگاه ثبت شده داريم که از طريق نرم‌افزار ، اطلاعات ، بخشنامه ها و شرايط باشگاه وحتي موزيک مناسب براي آنها ارسال مي‌شود .

همچنين کميته‌اي در استان با عضويت اداره نظارت براماکن نيروي انتظامي ، معاونت دارويي دانشگاه علوم پزشکي استان ،نماينده دادستاني و نماينده ورزش و جوانان تشکيل شده است که نظارت هاي دوره اي و غير مترقبه از باشگاه ها را انجام مي دهند که تاکنون تعدادي از باشگاه‌ها را پلمپ و لغو امتياز کرده‌اند. وي مهم ترين کار در اين راستا را هوشيار کردن ورزشکاران و خانواده ها بيان کرد و گفت : جواناني که به مصرف اين مواد روي مي آورند اگر نميرند حتما معتاد مي شوند. جوهري افزود: در بازديدي که اين کميته از يک باشگاه داشت، 56 سرنگ در سطل زباله آن پيدا کرده‌اند که تنها مصرف نصف روز در اين باشگاه بوده است . در باشگاه‌ها مکمل و داروهاي استاندارد وجود ندارد و معمولا ورزشکاران نيز به صورت اصولي از اين مواد استفاده نمي کنند.

وي با ابراز تاسف از اينکه طي دو سال گذشته 7 نفر از بهترين جوانان اين شهر را از دست داده‌ايم تاکيد کرد : باشگاه‌‌هاي پرورش اندام به همه رشته ها آسيب‌هاي فراواني وارد مي کنند. اين آسيب‌ها محدود به پاور ليفتينگ و پرورش اندام نيست بدنسازي با شيوه‌هاي علمي وبرنامه ريزي شده بايد زيربناي رشته هاي ورزشي شود .

به هيئت پرورش اندام نيزتاکيد کرده ايم که ما از پرورش اندام قهرمان نمي خواهيم، درمسابقات پاور ليفتينگ بسياري از استعدادهاي وزنه برداري اين استان هدر مي_رود که هريک با ورزش اصولي مي توانند از جمله قهرمانان المپيک باشند. مديرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه در بخش ديگري از سخنانش به لزوم وجود زير ساختها در تمام بخش_هاي  ورزش و جوانان براي مخاطبين و اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و گفت : مردم انتظار دارند به راحتي به فضا هاي ورزشي دسترسي داشته باشند و زيرساختهاي اوليه براي ورزش همگاني، عمومي و قهرماني مهيا باشد.

وي تصريح کرد: علي رغم کمبود اعتبارات طي سالهاي گذشته با توجه به شرايط ايجاد شده تعدادي از پروژه هايي که براي راه اندازي به اعتبار کمتري نياز داشتند در اولويت قرار گرفتند .

همچنين فضاهاي موجود را در اختيار هيئت‌ها قرار داديم و فعاليت‌با محوريت هيئت هاي ورزشي در دستور کار قرار گرفت . معاونت ورزش اداره کل از هيئت ها تقويم ورزشي ساليانه با هدف‌گذاري مشخص در مسابقات، ميزباني تيم ها و اردوهاي تيم ملي گرفته و هيئتها در چهارچوب برنامه حرکت مي کنند.

برنامه هاي ورزشي هيئت ها و اداره کل در کارگروه فرهنگي اجتماعي کارشناسي مي شود و در شوراي برنامه ريزي ضمن ارائه گزارش به تصويب مي رسد .

وي افزود: در حوزه زير ساختي نيز پابه پاي برنامه عمل مي شود و با برگزاري اين برنامه ها در شهرستانها و رشته هاي مختلف زيرساختها نيز احداث ، بهسازي و يا تجهيز مي شود . جوهري از  بهره برداري سه سالن سقف بلند در سال جاري خبر داد و گفت: اين سه سالن از مصوبات سفر مقام معظم رهبري به استان است که  شامل خانه کاراته و سالنهاي پرديس و ده پهن مي شود .

photo-shahreman-No 9-20

استخر سرپوشيده روانسر نيز تکميل و آماده بهره برداري است که اگر مشکل تامين آب آن برطرف شود افتتاح خواهد شد.

مديريت مجموعه ورزشي کوثر نيز به عنوان بهترين مجموعه‌ي ورزشي بانوان  به خود بانوان ورزشي محول شده است . بانوان در اين مجموعه به ورزش‌هاي همگاني ، عمومي ، قهرماني و فعاليت فرهنگي مي پردازند و پذيرش اردوهاي تيمهاي ملي بانوان در اين مجموعه انجام مي شود .

مدير کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه از احياء استخر روباز سراب نيلوفر خبرداد و گفت: واگذاري استخر روباز به متقاضي بخش خصوصي در حال پيگيري است و اگر بخش خصوصي براي احياء اين محل پاي کار باشد آماده واگذاري هستيم .در اين محل امکان راه اندازي سالن‌هاي روباز فوتسال ، واليبال و … در کنار استخر سرپوشيده براي بانوان مهيا است .

براي پارک بانوان بوستان شاهد نيز سه هکتار انتهايي پارک شاهد مصوب شده که با توجه به عدم همراهي شورا و مخالفت عده اي از اعضاي شوراي شهر و بحث انتخاب شهردار مسکوت مانده است. وي از ايجاد فضايي مناسب براي خانواده‌ها در دهکده المپيک خبر داد و گفت: در حال حاضر ورزشهاي سوارکاري، تيراندازي و اتوموبيلراني در اين محل فعاليت دارند . روزهاي تعطيل بيش از 500 خانوار در اين مجموعه حضور دارند.  برنامه داريم که چند مسير آسفالت براي اسکيت و دوچرخه راه اندازي کنيم .براي فعاليت بخش خصوصي نيز نقطه يابي شده و طرح‌هاي کارتينگ ، اسکيت ، بولينگ، بيليارد و … با اعتباري بالغ بر  34 ميليارد آماده شده است .

جوهري تعامل با فدراسيون‌ها و ادارات کل استان‌ها را يکي ديگر از برنامه‌هاي اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه برشمرد و تصريح کرد: با اين تعاملات امکانات مناسبي از فدراسيون‌ها اخذ شده است که موجب ارتقاء مربيان و داوران خواهد شد. با توجه به زيرساختها ، امکانات و توانايي استانها در رشته هاي ورزشي که ممتازند الگو گرفته ايم و با تبادل اطلاعاتي که داشته ايم اردو هاي مشترک و اعزام تيمهاي ورزشي به اين استانها در برنامه قرار دارد .

لازم به ذکر است در اين بازديد پروين دخت داووديان مشاور مديرکل اداره ورزش و جوانان و بهمن اختياري ،مدير روابط عمومي اين اداره کل نيز حضور داشتند .