منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

تغذيه مناسب ‌در نوروز

Mixed Nuts

مريم شيرمستي

با توجه به اين‌که در تعطيلات ايام نوروز از يک طرف کار و فعاليت کم تر مي شود و از سويي دريافت کالري به خاطر مصرف شيريني، آجيل، شکلات و يا حتي شام و ناهارهاي مفصل در ميهماني ها افزايش مي يابد، احتمال بروز اضافه وزن و چاقي بيشتر مي شود و اين زياده‌روي در خوردن انواع خوراکي ها سوء هاضمه، دل درد و نفخ را در پي خواهد داشت.

 اين ايام حتي براي کودکان و نوجوانان در حال رشد مي تواند بر اثر برهم خوردن زمان استراحتشان و يا زياده روي در مصرف تنقلات و ايجاد سيري کاذب، در روند رشدشان اختلال ايجاد کند. همچنين بررسي ها نشان داده اند در ايام تعطيل در مقابل افزايش مصرف شيريني و تنقلات، مصرف مايعات و آب کاهش مي يابد که اين يک روند اشتباه در تغذيه است.

راهکار

1-مراقب باشيد زمان خواب و بيداريتان در نوروز زياد تغيير نکند.

2-در ميهماني هنگام پذيرايي سعي کنيد شيريني هاي خشک و کوچک را برداريد. در اين گروه نان برنجي يا خرمايي توصيه مي شود.

3-در گروه شکلات ها بهتر است از شکلات تلخ يا انواع کاکائو استفاده کنيد و از مصرف آبنبات هاي رنگي بپرهيزيد.

4-بلافاصله پس از صرف غذا ميوه نخوريد. بهترين زمان براي خوردن ميوه حد فاصل بين وعده هاي غذايي است. از سبد ميوه کوچکترين را انتخاب کنيد.

5-تا حد امکان چاي کمرنگ و بدون قند بنوشيد. اگر فشار خون داريد چاي دارچين براي شما توصيه مي گردد.

6-توجه داشته باشيد آجيل ها بسيار پرکالري هستند. تقريباً يک کاسه کوچک آجيل حدود 500 کيلو کالري انرژي به بدن شما مي رساند. سعي کنيد خوردن آجيل را به حداقل برسانيد.

7-تا حد امکان زماني را در طول روز براي پياده روي، کوهنوردي و فعاليت فيزيکي اختصاص دهيد.به طور کلي تعادل، تنوع و تناسب سه رکن اصلي براي داشتن تغذيه سالم است؛ به همين دليل در حالي‌که در ايام نوروز خوراکي ها متنوع و در دسترس هستند، بهتر است مقدار مصرف آن‌ها راکنترل کنيد تا دچار اضافه وزن، سوء هاضمه و نفخ  نشويد. به ياد داشته باشيد اگر به اين مشکلات گرفتار شديد نوشيدن روزانه يک فنجان دمنوش نعناء با عسل يا نبات مي تواند دردتان را تسکين دهد.