منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

جلوی تغییر کاربری زمین های سراب قنبر را می گیریم

82119574-70809212

1395/04/01

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه اعلام کرد که دستگاه قضایی استان با هدف جلوگیری از تغییر کاربری زمین های منطقه سراب قنبر وارد عمل شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدرضا عدالتخواه دیروز (دوشنبه) در نخستین روز از هفته قوه قضاییه و در گفت و گو با خبرنگاران که در محل دادگستری کل برگزار شد، افزود: البته در اغلب موارد این زمین ها، ملک شخصی افراد می باشند و حالت زمین خواری ندارند.
وی ادامه داد: لازم است ارگان هایی چون شهرداری در این زمینه ورود کنند و گزارش خود را به دستگاه قضایی برای رسیدگی ارایه نمایند.
عدالتخواه گفت: با اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان و در شرایط فعلی، زمین خواری در استان متوقف شده اما نه به معنای اینکه هیچ موردی از زمین خواری نداریم ولی با آن وسعت قبلی دیگر شاهد زمین خواری نیستیم زیرا متصرفان و زمین خواران از شدت و حدت برخوردهای ما اطلاع دارند.
به گفته رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، در 2 سال گذشته (93 و 94) و در مجموع یک هزار و 373 هکتار از زمین های به گفته او، بلعیده شده از زمین خواران در سراسر استان کرمانشاه بازپس گرفته شد.
عدالتخواه همچنین اقدام برای سنددار کردن زمین های ملی را در استان از دیگر عوامل توقف زمین خواری در استان برشمرد و افزود: از مجموع 100 هزار هکتار زمین هایی که اتفاقا در زمره بهترین زمین ها نیز می باشند و در حیطه منابع ملی به شمار می آیند، تاکنون سند 30 هزار هکتار به نام دولت صادر شده که با این وجود از گزند زمین خواران مصون شده اند زیرا زمین خواران به دنبال زمین های بدون سند می روند.
وی اظهار کرد: در اواخر سال 1394 با اقدام هایی که به عمل آوردیم، میزان تغییر کاربری زمین ها تقریبا به صفر رسید و اکنون دیگر کسی جرات ندارد که دست به تغییر کاربری بزند زیرا با سرعت و با حکم دادستانی هرگونه بنای ساخته شده، تخریب می شوند.
وی به پرونده «دهکده گلستان» اشاره کرد و افزود: زمین خواران زیر این نام جعلی قصد تصرف زمین های گسترده ای را داشتند و حتی خود را منتسب به یک صنف خاص اعلام کردند (به گفته او، صنف یاد شده از آنها اعلام تبری کرد) و علیه بنده نیز موضع گیری هایی کرده بودند اما با قاطعیت مقابل این افراد ایستادیم و اگر چنین نمی کردیم ممکن بود دامنه متصرفات آنها حتی از شهرک صنعتی هم فراتر برود.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: زمین های اطراف شهرک صنعتی و منطقه قزانچی از بهترین زمین های استان کرمانشاه از حیث حاصلخیزی هستند و به نوعی چشم کرمانشاه محسوب می شوند ولی ما جلوی تصرف این زمین ها و تغییر کاربری ها را گرفتیم و همه خدمات مانند آب، برق، گاز و.. که به آنها به دلیل اهمال برخی مسئولان واگذار شده بود را نیز قطع کردیم.
عدالتخواه گفت: برخی از این افراد علیه بنده شکایت کرده بودند و ادعا کرده اند که آنها زمین های دیم را به باغ تبدیل کرده اند اما سوال اینجاست که آب را از کجا آورده اند؟
وی افزود: زمین خواران منطقه قزانچی در واقع مانند یک باند عمل می کردند و افرادی با نفوذ هستند اما دستگاه قضایی بدون توجه به این مسایل، کار خودش را انجام می دهد.