منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

حرکت زیبای کودکان گیلانغربی در حمایت از درختان بلوط

82162212-70888627

1395/05/04

ده ها تن از کودکان گیلانغربی صبح روز یکشنبه (دیروز) در خیابان های این شهر با حضور در برنامه نقاشی همگانی خلاق با عنوان «دست در دستان بلوط» از درختان بلوط حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این اقدام در پی آتش سوزی های اخیر جنگل های زاگرس با هدف فرهنگ سازی مناسب و اصولی در حفاظت از محیط زیست و عرصه های منابع طبیعی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان گیلانغرب، انجام شد.
مسوول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هدف از اجرای این برنامه را حمایت از طبیعت و فرهنگ سازی هرچه بهتر در راستای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی، ذکر کرد.
مسعود می آور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: همسو با تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی، انجام کارهای فرهنگی به ویژه در بین کودکان و نوجوانان برای حفاظت و پاسداری از عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست لازم و ضروری است.
وی بیان کرد: اقدام کودکان گیلانغربی در حمایت از درختان بلوط برگرفته از خلاقیت فکری آنان برای پاسداری از عرصه های منابع طبیعی و مشاهدات شان از آتش سوزی در جنگل ها و مراتع این شهرستان از طریق رسانه ها می باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون 100 کودک گیلانغربی عضو کانون پرروش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان هستند که توسط سه مربی آموزش های لازم را در بخش های فرهنگی ، هنری و ادبی فرا می گیرند.
محیط زیست به ویژه طبیعت یکی از عواملی است که در سلامت جسمی و روحی افراد تاثیر مستقیمی دارد و جنگل های بلوط یکی از مهم ترین منابع و ثروت های طبیعی منطقه گیلانغرب است که متاسفانه به خاطر آتش سوزی، مشکلات گرد و خاک، بروز انواع بیماری، قطع شدن و دخالت های انسانی در معرض نابودی قرار گرفته اند.
در پی آتش سوزی های اخیر 150 هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان گیلانغرب طعمه حریق شد.
درختان بلوط عمری طولانی دارند که گاه به 2 هزار سال نیز می رسد و گونه های بسیاری از آن در ایران، بومی رشته کوه های البرز و زاگرس است. چوب بلوط، سختی و استحکام بالایی دارد و نسبت به آفت هایی چون حشرات و قارچ بسیار مقاوم است. مرغوب بودن چوب و زغال بلوط یکی از دلایل قطع بی رویه این درختان جنگلی است.
شهرستان گیلانغرب 175 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که 75 هزار هکتار آن جنگل و بقیه مرتع و نیزار است.
گیلانغرب با بیش از 72 هزار تن جمعیت در غرب استان کرمانشاه واقع است.