منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

شارژ تلفن‌هاي ‌هوشمند با امواج ‌واي ‌فاي ‌در آينده‌اي ‌نزديک

Wi Fi

ترجمه و تنظيم : پيوند شفتي

فرض کنيد در حال گشت و گذارهاي مجازي با دستگاه تلفن هوشمند خود هستيد و همزمان با دوستان آنلاين گپ مي زنيد، شارژ شما اما به مرور در حال تحليل رفتن است وآنقدر غرق مطالب روز دنيا شده ايد که فراموش مي کنيد منبعي براي شارژ پيدا کنيد، و با خاموش شدن دستگاه در اثر شارژ اندک ناگهان با صفحه سياهي مواجه مي شويد که ممکن است باعث از دست رفتن ارتباطات بصورت موقتي گردد.

پژوهشگران عرصه سخت افزار و نرم افزارهاي کامپيوتري نويد يک اختراع جديد را مي دهند که به‌وسيله آن نيازي به حمل شارژر نخواهيد داشت و در صورت اتصال به شبکه اينترنت از نوع واي فاي به‌راحتي مي توانيد تلفن هوشمند خود را شارژ نمايد. اتصال به اينترنت از طريق واي فاي، تا زماني که شما کلمه عبور را دراختيار داريد بسيار آسان است. به راحتي به شبکه هاي اجتماعي مورد علاقه خود نظير فيس بوک، اينستاگرم يا پينترست متصل مي شويد و زماني را با دوستان خود به‌صورت مجازي مي گذرانيد. اما اتصال با منبعي از جنس برق همزمان با استفاده از واي فاي پيچيدگي هاي فراواني دارد که توسط نوآوران و پژوهشگران در حال آزمايش است. اين وعده توسط تيم تحقيقات دانشگاه واشينگتون تحت عنوان ” قدرت واي فاي” در حال توسعه است که قادر خواهد بود دستگاه شما را از طريق امواج واي فاي که در هوا مي باشند تا فاصله 8 متري شارژ کند. اين تکنولوژي شامل دو بخش اساسي است: يک روتر يا اکسس پوينت که ظاهري شبيه مودم دارد و سنسورهاي سفارشي مخصوص که در مودم تعبيه شده اند.

»وامسي تالا« يکي از پژوهشگران اين پروژه دررابطه با اختراع خود که به زودي فصل جديدي در شارژ تلفن هاي هوشمند بدون نياز به سيم و از راه دور ايجاد خواهد کرد چنين مي گويد:”  هدف اين سنسورها تبديل فرکانس هاي راديويي به برق DC قابل استفاده براي شارژ نمودن انواع سخت افزارها خواهد بود. مودم نيز داراي يک نرم افزار سفارشي مخصوص است که وظيفه آن تبديل روتر به يک منبع فرستنده برق و همزمان  يک مسيرياب قوي براي امواج واي فاي مي باشد. به عبارت ديگر، اين دو تکنولوژي بدون تداخل با جستجوهاي اينترنتي به‌راحتي از طريق سخت افزار نصب شده وظيفه خود كه تبديل امواج راديويي به برق دي سي است را انجام مي‌دهند. دو مفهوم متضاد، استفاده از اينترنت و بهره برداري از قدرت انرژي الکتريکي در اين تکنولوژي نهفته است که توسط علوم پيشرفته پياده سازي شد.

در حال حاضر کمپاني Energous دستگاهي را به‌فروش مي‌رساند که جريان برق را از طريق سيگنال هاي امواج راديويي به هوا منتقل مي‌کند، که خود مستلزم مجهز بودن به سخت افزاري خاص و ويژه است و البته ديگر قادر به توليد امواج واي فاي نيست. پژوهش هاي UW خبر از عجين شدن سيستم مذکور با روترهاي سنتي دارد که مي‌توان در اين حالت علاوه بر انتقال انرژي برق به محيط از طريق سيگنال هاي راديويي قادر به دريافت و ارسال امواج واي فاي نيز باشد. به صورت دقيق تر بهره برداري مکفي از انرژي حاصل شده توسط روتر به راحتي ممکن مي‌گردد. اما با افزايش ميزان انرژي برق قدرت واي فاي کاهش مي يابد. براي حل اين مشکل نيز مودم هايي ساخته شد که با برخورداري از سخت افزار ويژه مانع تداخل اين دو کارآيي بزرگ مودم مي شود. در حال حاضر اين سيستم براي شارژ انواعي از دوربين ها و باتري هاي قابل شارژ مورد آزمايش قرار گرفته است. به‌طوري‌که مي توانيد در فواصل 5، 7 و 8متري از آن بهره برداري نماييد اما محدوديت هايي وجود دارد که در پژوهش هاي آتي مرتفع خواهد شد. تيم مذکور در حال راه اندازي مرکزي براي توليد مودم ها هستند . چرا که در آينده اي نه چندان دور قادر خواهيد بود تا علاوه بر گشت و گذارهاي اينترنتي خود همزمان دستگاه خود را شارژ نماييد.