منوی دسته بندی
پایگاه‌اطلاع‌رسانی

هنوز هيچ!

هفته نامه شهرمن / شماره 53 / 30 مهر 1397

photo-shahreman_970730

هنوز هيچ!

با گذشت 6 ماه ‌از غرق ‌شدن «‌سوگند» ‌هنوز رودخانه‌ي‌ چم ‌بشير ‌ايمن‌‌ سازي ‌نشده‌ است

شهرمن-  بنفشه رضايي

23 مهر97 جلسه‌ي دادگاه رسيدگي به پرونده “سوگند جراحي” کودک سه ساله‌ي غرق شده در رودخانه‌ي چم بشير، در سکوت کامل خبري برگزار شد. اين دادگاه، پس از صدور رأي، اعتراض به رأي صادره را نزد محاکم تجديد نظر براي متهمان امکان پذير دانست.

 با اينکه تا صدور رأي قطعي، نشريه مجاز به انتشار رأي اين دادگاه نيست، اما لزوم پاسخگويي به افکار عمومي مي طلبد که دادستان محترم کرمانشاه رسانه ها را در جريان روند رسيدگي به پرونده‌ي سوگند قرار دهد و با توجه به تأکيد مکرري که خود درباره‌ي ايمن سازي رودخانه‌ي چم بشير داشت، اين حادثه را فراموش نکند و برخورد قاطع و بدون اغماضي با متهمان پرونده داشته باشد.  پس از ماجراي غرق شدن سوگند، دادستان کرمانشاه به عنوان مدعي العموم به اين پرونده ورود کرد و اظهار داشت که نبايد به جبران خسارت و پرداخت ديه سوگند قانع بود بلکه بايد راه تکرار حوادث بعدي بسته شود.

در گزارشي با عنوان ( ضرب الاجل 2 ماهه ي دادستان براي ايمن سازي رودخانه چم بشير) که 18 شهريوردر خبرگزاري ايرنا منتشر شد، به فرصت 2 ماهه ي دادستان به شهرداري و آب منطقه اي براي ايمن سازي مسير رودخانه چم بشير براي جلوگيري از بروز هرگونه حادثه ي احتمالي، اشاره شده بود. حال وقت آن است که به عنوان نمايندگان افکار عمومي بپرسيم آيا در اين مدت مسئولان دستگاه هاي مورد نظر ذره اي به رسانه ها در خصوص عملکردشان پاسخگو بوده اند؟ اصلاً قدمي برداشته اند که بتوانند درباره‌ي آن گزارشي ارائه دهند؟ آيا ايجاد نشدن ذره اي تغيير در ايمن سازي و نرده گذاري اطراف رودخانه‌ي چم بشير، دهن کجي به قانون، افکار عمومي و مردم ساکن در جوار اين رودخانه نيست؟

از غرق شدن سوگند، 6 ماه مي گذرد و بنابر تحقيقات ميداني خبرنگار”شهرمن” و شهادت ساکنان مجاور چم بشير، هنوز اقدام اجرايي براي ايمن سازي اين رودخانه از سوي دستگاه هاي متولي در محله‌ي حکمت آباد انجام نشده است. در اين محله يک پارک کوچک براي اوقات فراغت اهالي شهرک حکمت آباد، چسبيده به رودخانه‌ي چم بشيراحداث شده است. با اينکه کودکان زيادي از محوطه‌ اين پارک استفاده مي کنند اما هيچ مرز و حفاظي پارک را از سطح شيب دار کانال سيماني رودخانه‌ي چم بشير جدا نمي کند و هر لحظه ممکن است کودکي بازيگوش بار ديگر طعمه‌ي چم بشير شود. چاه هاي متعددي با عمق حداقل 2 متر، پر از آب، بدون هيچ درپوش و حفاظي در کنار چم بشير و در محل عبور مردم به حال خود رها شده اند و تا کنون علي رغم تذکر برخي رسانه ها از جمله نشريه‌ي شهرمن، دستگاه هاي مربوطه هيچ اقدامي براي ايمن سازي آنها انجام نداده اند.

فصل بارندگي ها آغاز شده و دوباره چم بشير خروشان، که در فصل کم بارش هم پرآب است، مانند اژدهايي خفته بيدار مي شود تا کودکي ديگر را قرباني کند. در کنار چم بشير صدها خانواده با کودکاني معصوم زندگي مي کنند. کودکاني که در اين محله‌ي حاشيه نشين از کمترين امکانات تفريح و سرگرمي محروم هستند و در مقابل افسون چم بشير قابل کنترل نيستند. شهرمن تصاويري را ضبط کرده که در آن کودکاني به تصوير کشيده شده اند که روي شيب ديواره‌ي کانال چم بشيرايستاده اند و مشغول بازي هستند. ديواره‌ي شيبداري که چندماه پيش سوگند از روي آن ليز خورد و آب تا ابد او را با خود برد!

ساعت 11:30 دقيقه روز سه شنبه 4 ارديبهشت، سوگند به همراه حافظ هفت ساله مانند صدها کودک ديگر در محله‌ي حاشيه نشين “حکمت آباد” کنار کانال رودخانه‌ي چم بشيرکه درست از مقابل خانه شان مي گذرد، سرگرم بازي هستند که ناگهان پاي سوگند ليز مي خورد و درون کانال مي افتد؛ حافظ هم به دنبال او خود را به داخل رودخانه مي اندازد تا همبازي اش را نجات دهد اما “چم بشير” جثه‌ي کوچک سوگند را که با آمدن شکوفه هاي امسال تازه سه ساله شده، با خود مي برد.

حافظ صدايش را به گوش مردم مي رساند و توسط رهگذري نجات پيدا مي کند. چند دقيقه بعد اهالي محل جمع مي شوند و تازه مي فهمند که سوگند طعمه‌ “چم بشير” شده است.

با وجود بيش از يک ماه تلاش توسط «بهمن پرورش» غواص و امدادگر داوطلب، نيروهاي هلال احمر و آتش نشاني، جسد سوگند که توسط چم بشير به رودخانه‌ي قره سو برده شده بود، پيدا نشد.

اين در حالي است که حدود دو ماه پيش رسانه ها اعلام کردند که کودک پنج ساله اي با نام پريا در چم بشيرغرق شده است اما محل غرق شدن اين کودک چند ساعت بعد توسط آتش نشاني تکذيب شد و رودخانه‌ي قره سو محل غرق شدن او اعلام گرديد. اما اين شبهه در خصوص محل افتادن کودک در آب همچنان باقي ماند.